Smutné zamyšlení nad stavy klusáků a letošní sezónou...
Publikováno: Nedle, 02.03. 2014 - 13:00:00
Téma: NOVINKY


Tak již známe stavy registrovaných koní pro letošní sezónu a musíme konstatovat, že nakonec k úbytku klusáckých koní nedošlo. Rozhodně ale není nad čím jásat... Tento příspěvek ale není jen rozborem dostihových klusáků pro letošní sezónu, ale i zamyšlením se nad antidostihovou činností ČKA, ke které nás vede negativní odpověď prezidenta Šplíchala pět týdnů poté, co Čeklus požádal o schválení termínové listiny v Praze. Pokud máte chuť se dozvědět něco více, tak jen malé upozornění na úvod - tyto myšlenky prezentují soukromé názory stáje Mishano.com, nikoliv vedení Českého klusáckého spolku.



Počty registrovaných klusáků k 1. registračnímu termínu:
rok 2007 - 283
rok 2008 - 259
rok 2009 - 249
rok 2010 - 240
rok 2011 - 226
rok 2012 - 198
rok 2013 - 185
rok 2014 - 193


Letošní počet registrovaných dostihových koní se proti loňsku nepatrně zvýšil a troufám si tvrdit hlavně zásluhou prosincové valné hromady, kde bylo odhlasováno snížení poplatku za registraci importovaných koní na mnohem reálnější částku. Po tomto opatření totiž bylo zaregistrováno 21 dovezených koní. Z počtu 193 koní je velmi vysoký počet koní s nulovým ziskem, tedy rovných 80!

Dvouletých koní je registrováno 41, takže teoreticky by mělo být pro začátek sezóny k dispozici 152 koní. V tomto počtu koní je ale 39 klusáků tříletých a starších zcela bez kariéry, anebo s minimem startů. Pro dostihy Trotteur Francais by mělo být k dispozici 30 klusáků, z nichž je většina na prahu své dostihové kariéry. Úbytek dostihových klusáků se podařilo zastavit, ale smutné je, že zbrojily tradiční stáje a tedy majitelé. Zcela noví majitelé do klusáckého sportu nepřijdou...

Registrované dostihové koně tedy máme a zdá se, že nic nebrání tomu, aby pořadatelé mohli pracovat na přípravě nové sezóny, která již tluče na dveře. A tady nastává první rozpor - brání! A brání samotná dostihová autorita ČKA. Vedení Čeklusu, který disponuje finančními prostředky a který ve své první sezóně nikdy - na rozdíl od jiných pořadatelů - nezůstal nic účastníkům dostihům a funkcionářům dlužen (byli vypláceni hned po dostihovém dnu), totiž požádalo už 22. ledna o schválení termínové listiny na 13 dostihových dní.

Po 27 dnech mlčení se dočkalo od prezidenta Šplíchala této odpovědi:

Dobrý den,
jak jsme Vám již psali v minulém emailu, sezóna bez významných chovatelských a klasických dostihů by nedávala žádný smysl, a tedy Vašemu návrhu nelze vyhovět. Zvažte proto, prosíme, zda nesnížit počet dostihových dnů a nezajistit alespoň nějaké klasiky.
V opačném případě budeme muset o víkendech, ve kterých bude jiný pořadatel zajišťovat konání významných dostihů a které budou termínově kolidovat s Vašimi daty, upřednostnit a schválit plán organizátora, který se o klasiky postará, na Vás tedy zůstane až druhá volba.
Věřím, že jako vždy zaujmete konstruktivní přístup, a těším se na Vaši odpověď.
Jiří Šplíchal

Musím říci, že mě tato odpověď nejprve rozesmála a pak rozčílila. Rozčílila mě ta drzost pana prezidenta, který nejprve nepovažuje za slušné po 4 týdny odpovědět a pak chce na Čeklus přenášet břímě odpovědnosti ČKA, která nestydatě vybrala první zápisné na klasické přihlášky, aniž by deklarovala, kdy, kde a za jaké dostihové ceny se budou tyto klasické dostihy a Breeders Crowny běhat. Přitom Čeklus na doplňující dotaz vedení ČKA ohledně toho, zda-li budeme pořádat také klasické dostihy 1. února uvedl, že pokud dostane od ČKA příšlib jejich profinancování, že je může uspořádat (a též dostihy Trotteur Francais).

Musím opakovat slova svého kolegy Martina Vlasáka o tom, že český klusácký sport se nachází v největší krizi za poslední léta. Musíme se tedy snažit hlavně o to, aby počet dostihových koní neklesal a zajistit jim pokud možno alespoň půlroční sezónu. Příspěvek od magistrátu 1,95 mil. kč vykryje uspořádání zhruba 8 dostihových dnů v Praze a Čeklus se snaží zajistit další prostředky tak, aby mohla proběhnout kontinuální sezóna od dubna do října a majitelé si drželi koně (a trenéři mohli dělat svou práci) alespoň pro sedmiměsíční sezónu. Pokud by Čeklus udělal nějaké klasické dostihy a musel proto snížit počet dostihových dní (jak po něm chce ČKA), tak by to znamenalo běhat třeba jen tři měsíce v roce. Drželi byste si kvůli takové sezóně dostihové koně? Stáj Mishano.com rozhodně NE!!!

Jen tak mimochodem jsem si představila situaci, jak Rada Jockey Clubu nutí třeba pořadatele dostihů v Benešově, aby uspořádalo jedničkové dostihy, jinak že mu neschválí termínovku. Samozřejmě by toto neučinilo. I když jako dostihová autorita přerozděluje státní prostředky na pořádání dostihů a podle stanoveného klíče je dělí mezi všechny pořadatele, tedy i těm, co uspořádají byť jediný dostihový den. Na rozdíl od ČKA, která straní jen jednomu pořadateli...

Bohužel špatné jednání prezidenta Šplíchala a celého vedení ČKA dokresluje i situace s mimořádným valným shromážděním ČKA, o které požádala Kontrolní komise 22. února. Prezident má povinnost svolat toto shromážděníd o 30 dnů. Dodnes však nevisí žádost Kontrolní komise na stránkách ČKA a ani termín valné hromady. Co je to za prezidenta, který si dovolí porušovat Stanovy ČKA a usnesení nejvyššího orgánu, tedy valného shromáždění? A co je to za Výkonný výbor, který protěžuje zájmy svého člena (potencionálního pořadatele dostihů) proti zájmům celého klusáckého sportu a snaží se vyšachovat pořadatele, který může nabídnout kontinuální sezónu o skutečné peníze? Vedení ČKA by mělo být nestranné a vycházet vstříci každému pořadateli potažmo osobě či subjektu, který se snaží něco udělat pro dobro celého klusáckého sportu včetně nemnoha lidí, kteří mají klusácké dostihy jako svůj zdroj obživy.





Tento článek si můžete přečíst na webu MISHANO.COM
http://www.mishano.com

Tento článek najdete na adrese:
http://www.mishano.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1155