S trenéry klusáků před sezónou (2.) – Jaromír Kotásek
Publikováno: tvrtek, 30.04. 2020 - 10:00:00
Téma: ZAJÍMAVOSTI


Dalším trenérem, kterému se loni výtečně dařilo v zahraničí, je Jaromír Kotásek, jehož tři svěřenci vyhráli v Rakousku sedmkrát. I s tuzemskou sezónou ale může být velmi spokojený, protože jím připravovaný Inaccessible Grou vyhrál dva klasické dostihy včetně Českého klusáckého derby, které znamenalo už desátý trenérův triumf v derby. Mnoho nechybělo, a Inaccessible Grou měl v kapse i klasickou trojkorunu. Hnědák posléze potvrdil svou třídu i v Rakousku a po zásluze ho neminul titul Klusák roku 2019. Jaromír Kotásek už přes třicet let připravuje koně v Ratíškovicích, kde nyní stojí 16 dostihových koní.

Nejprve se trenéra Kotáska ptám, jak moc byl se sezónou 2019 spokojený? „Povedlo se několik pěkných výsledků. Inaccessible Grou zaběhl velice dobře v Českém derby a Saint Legeru, a potěšil také třemi vítězstvími ve Vídni. Na tamní dráze také vyhrál Tipsport Boy a dokonce třikrát Aaron, který byl tehdy také u nás připravovaný.“ Někteří ze svěřenců trenéra běhali ještě v zimě a Jaromír Kotásek chtěl navázat na zahraniční starty 17. května ve Vídni, ale v tuto chvíli není jisté, zda se dostihů budou moci zúčastnit zahraniční účastníci a také zda se bude dát z Česka v té době vycestovat, aniž by člověk musel řešit testy na koronavirus, anebo dvoutýdenní karanténu.


Foto: Dvouletí Janinka Misi a Luthier Boko

Z 16 koních, kteří jsou v tréninku na novou sezónu, jsou tři dvouletí. Největším majitelem tu je JUDr. Milan Šíma, pro jehož stáj JK Misi Hartmanice je připravováno sedm koní. Jedinou juniorkou mezi nimi je Janinka Misi (San Pellegrino), která je polosestrou loňského vítěze Rakouského derby Nero Maxima (November). „Janinka je líbivá klisna, pracuje pěkně a chtěli bychom s ní letos vyběhnout. Začíná ale růst a samozřejmě je otázkou, jak bude zvládat rychlé práce. Pracujeme s koňmi celou zimu a zatím absolvují objemové práce. Na dvouleté je třeba počkat, až si o start takzvaně řeknou. Janinčin o rok starší bratr Julian Misi byl loni po práci bolavý a letos už vypadá mnohem lépe. A také v Rakousku mi říkali, že koně z téhle rodiny začínají běhat až ve třech letech. Ostatně i Nero Maximus zraje jako víno, nedávno totiž byl ve Švédsku třetí a utvořil si přitom nový osobní rekord 1:12,1 na 2140 metrů. Janinka Misi má lepšího otce než on a tak doufám, že bude také v Rakousku konkurenceschopná. Má rakouský suffix. V práci ji jezdí stabilně Veronika.“

Dva dvouletí hřebci byli pořízeni loni prvního září na aukci ve Wolveze. Majiteli obou je z dřívějška v tuzemském dostihovém sportu dobře známý amatér Laurens Rinkes, jehož rodina stojí i za chovem vítězů Českého klusáckého derby Sandonory F a Rayonory F. „S Laurensem jsme se potkali loni v létě náhodou na dostizích,“ vypráví trenér Kotásek. „Bydlí trvale v Česku a říkal, že by si zase chtěl pořídit koně a jezdit dostihy. Takže jsme se domluvili, že mu koupím v Holandsku ročka. A když jsem za 1.500 euro vydražil Little Star Boko, tak mi řekl, že ať koupím ještě jednoho.“ Little Star Boko (Yarrah Boko) byl na aukci prvním předváděným koněm a může se pochlubit kvalitními staršími sourozenci s rekordy 1:12 a 1:13. Zajímavé je také jeho 4x4 prochování na Super Bowla. Druhým koněm pana Rinkese je za 5.000 euro pořízený Luthier Boko (Zola Boko). I on pochází z dobré rodiny, jeho matka má osobní rekord 1:12,4 a její syn Iwan Boko (Timoko) již vyklusal podobné tempo 1:12,7. Milovníky pedigree jistě zaujme i jeho prochování 4x4 na klisnu Pine Speed, matku skvělého Pine Chipa. „Little Star Boko je narozený až v červnu a je to drobnější koník, myslím, že byl ve stádě utlačovaný. Je ale souměrný a začal u nás růst. Myslím, že jsme ho koupili za velice dobrou cenu, má pěkný původ. Uvidíme ještě po dohodě s majitelem, jestli letos vyběhne. To Luthier Boko je veliký narostlý kůň. Klouby má suché a je v pohodě, hezky kluše. Také jeho původ je výborný. Jeho otec Zola Boko je hodně vysoko v šampionátu plemeníků s tříletými potomky na dráze. Samozřejmě také s těmito dvouletými pracujeme opatrně. Myslím, že máme pěkné dvouleté a nezbývá než čekat, jak se ukážou.“


Foto: Tříleté zástupkyně stáje JK Misi Hartmanice Helenka Misi a Fanny Misi

Nejpočetnější zastoupení mají v Ratíškovicích zástupci ročníku 2017, kterých je šest. Pět z nich odchoval a vlastní doktor Šíma. Z nich se loni na dráze ukázaly tři klisny. A to dvě zástupkyně plemene francouzský klusák, druhá z Ceny Labirinta Helenka Misi (Armstrong Jet) a vítězka a čtvrtá z Velké ceny dvouletých Havana Misi (Very Nice Marceaux), a dále čtvrtá z Breeders Crownu dvouletých Fanny Misi (San Pellegrino). „Všechny kobylky se loni doma ukazovaly v práci lépe, než pak v dostihu. Měly problémy s cváláním. Teď v zimě pracují dobře a doufám, že se usadí. Jako nejlepší z nich se jevila Havana Misi. Zkusíme udělat vše proto, abychom pana majitele potěšili jejím startem ve Francii.“

Mladší polobratr zmíněného derby-vítěze Nero Maxima Julian Misi (San Pellegino) a „Francouz“ Horymír Misi (Ekir de Leau) čekají na dostihový křest. „Jak už jsem říkal, Julian byl loni často po tréninku bolavý a teď se ukazuje slušně. Nejezdíme v práci se stopkami, vše se tedy ukáže na dráze a v porovnání se soupeři. Horymír je takové „hovado“, tak velikého dvouletého nebo tříletého koně jsem ještě neměl. Pracuje také dobře a měl by vyběhnout. Je tu ale problém v tom, že tříletí pana Šímy jsou v kategorii do 20.000 korun a samozřejmě nepošleme všech pět koní proti sobě. Bude tedy hodně záležet na tom, kolik zkraje sezóny vyběhne mladých koní, abychom mohli naše tříleté nějak do dostihů rozdělit.“


Foto: Bluelady Venus loni dokázala vyhrát v rakouském Krieau

Výborně se loni ukázala odchovankyně Agro Hochstaffl s.r.o. Bluelady Venus (Incredible Hulk) patřící Stall Guli Kora, která na české půdě dvakrát zvítězila včetně Ceny Labirinta, získala třetí příčku v klasické Velké ceně dvouletých a počátkem října dominovala i na dráze v Krieau v novém osobním rekordu 1:18,8. „To je zajímavá klisna, je přihlášená i do rakouských klasických dostihů. Nechtěli jsme na ni nějak moc tlačit, plánovali jsme jí v nové sezóně hlavně start v srpnu v Badenu a předtím dva starty u nás, ale otázkou je, jak to s letošní sezónou bude. Je samozřejmě přihlášená i do našich klasik.“

Méně početný je letos v Ratíškovicích derby-ročník. Oba jeho zástupci jsou českého chovu a oba již na dráze něco předvedli. Nejstarším koněm JK Misi Hartmanice je Zunny Misi (Steakhouse). Ta dokázala vyhrát čtyři dostihy (vč. Ceny Labirinta) jako dvouletá. Loni sice nevyhrála, obsadila ale třetí příčku v Jarní ceně tříletých a osobní maximum si zlepšila na 1:16,3. Stáj Trotting Stars Petera Kajdiho reprezentuje od dvou let Samson Misi (Eilean Donon), který sice často v dostihu předváděl cvalové chyby, ale i tak ukázal, že v něm třída je. Loni vyhrál dvakrát a ve Velké ceně tříletých byl i s cvalovou chybou čtvrtý. „Jsem realista a uvědomuji si, že letošní derby-ročník bude hodně silný, mohli bychom vidět jedno z nejkvalitnějších derby za poslední roky. Tři velice kvalitní koně do ročníkových dostihů má Zdeněk Škobis, kvalitní je také Lord Ivana Coufala a koně Jiřího Svobody. A velmi dobré zprávy jdou z Rakouska ohledně Atalanty a Rammsteina. Klisna prý už teď umí okolo 1:13,0… Takže při této úvaze asi letos nemáme šancové koně do derby, ale budeme se snažit načasovat formu tak, aby byli do pátého místa.“


Foto: Polobratr loňského vítěze Rakouského derby Nero Maximuse, Julian Misi

Carmellu Misi (Steakhouse), kterou v minulosti tři sezóny trenér Kotásek trénoval a předloni byla v péči Ondreje Komlóšiho. „Domluvil jsem se panem Šímou na jejím pronájmu pro svou stáj, abychom měli vhodného koně pro začínající jezdce,“ vysvětluje Jaromír Kotásek. „Je to velmi dobrá klisna, dobře ovladatelná. Naše učnice jí už v tréninku jezdila, ale kvůli situaci s koronavirem jí praxe u nás skončila a tak snad na podzim k nám přijde jiný žák. Anebo ji může jezdit v dostihu i Laurens Rinkes, který se bude k ježdění vracet.“

Stáji S.Gloria se loni prostřednictvím Inaccessible Grou (Juliano Star) a Jaromíra Kotáska v jeho sulce splnil sen o vítězství v Českém klusáckém derby, kterému byl před osmi lety hodně blízko Busby Cartouche. „Inčučuna“ (hnědákova stájová přezdívka) nebo také „Ivánek“ (přezdívka od majitelky Ivany Vejvodové a pražského fan clubu) loni zvítězil sedmkrát a jako jeden z mála našich derby-vítězů prokázal vysokou třídu i při měření sil v zahraničí. Neminul ho nejen titul Klusáka roku, ale i Nejlepšího čtyřletého koně sezóny. „Inaccessible Grou dobře přezimoval a měl by běhat u nás dostihy první kategorie na delších tratích. V souvislosti s tím mám jeden námět související s propozicemi. Řadu let jsou u nás vypisovány dostihy pro první kategorii od půl milionu výše. V době, kdy se České klusácké derby běhalo o dotaci půl milionu korun to mělo opodstatnění, ale nyní už ne. Dotace derby klesla na 300 tisíc a snížily se samozřejmě i dotace dalších klasických a ročníkových dostihů. Proto si myslím, že by se hranice, od které se dostihy pro nejlepší klusáky vypisují, měla snížit směrem dolů.“


Foto: Vítězství Inaccessible Grou a Jaromíra Kotáska v Českém klusáckém derby

Jaromír Kotásek má ale mezinárodně úspěšných koní ve svém středisku více. Sedmiletý Tipsport Boy (Wine And Blues) Horsta Kraushofera a stáje Guli úspěšně od roku 2017 brázdí rakouské dráhy a získal tu už šest vítězství, převážně v dostizích PMU. Prosadit se v zemi, kde mají mnohem více klusáků v tréninku, není jednoduché a o to více taky úspěchy českého odchovance vynikají. Ostatně proto byl také zvolený Nejlepším klusákem českého chovu sezóny 2019. „Tipsport startoval v Krieau ještě v únoru, ale už byl bolavý. Loni vyhrál v Rakousku jen jednou, ale zase se dokázal prosadit s Martinem Redlem v obou rozjížďkách Středoevropské ceny, takže rozhodně neměl špatnou sezónu. Teď v práci chodí dobře a doufám, že se zase v dostizích chytne a naváže na své dobré výsledky.“

Trenérovým nejstarším svěřencem a druhým zástupcem stáje Trotting Stars je dvanáctiletý Francouz Un Nuage d´Osmoz (Nuage Noir). Ten měl loni skvělou první půlku sezóny, kdy v období od začátku dubna do začátku července vyhrál pětkrát za sebou, vždy v sulce s Veronikou Poršovou. Jednalo se o dostihy Zlatého okruhu a při červencovém startu ovládl Evropský pohár francouzských klusáků 2019 Moravskoslezského kraje. Jeho další tři starty už tak úspěšné nebyly. „Ozzy“ si od konce září odpočinul a teď pracuje celou zimu. Je mu už 12 let, ale snad se ještě dobře na dráhu vrátí. Až se vše se sezónou vrátí do normálu, mohl by stejně jako Tipsport a Inaccessible Grou jezdit do Rakouska na dostihy PMU. A pro starty v Rakousku počítám i s některými mladými koňmi. Jinak mám tři koně pro dostihy první kategorie u nás, u těch starších je to hlavně otázka zdraví. “


Foto: Tipsport Boy dělá výbornou reklamu českému chovu klusáka v Rakousku. Vyhrál tu už šestkrát


Jak se dále dozvídám, v Ratíškovicích nejsou boxy zcela obsazeny. „Máme aktuálně 10 boxů volných, ale teď je špatná doba... Mám možnost si půjčit auta na přepravu koní a byli bychom schopni na jedny dostihy dopravit i 15 koní. To samozřejmě ale není reálné, vzhledem k počtu dostihů a k tomu, že by naši koně ve větším počtu museli běhat proti sobě. Jak jsem již řekl, pracovali jsme celou zimu a po prvních dvou až třech dostihových dnech uvidíme, kam se naši koně zařadí. Potřebovali bychom ale tak dva až tři týdny dopředu vědět, že sezóna začne, teď nemá smysl koně natahovat… A také je důležitou otázkou, jestli se celá sezóna jen posune a bude se běhat déle, anebo zda dojde k přesunům a redukcím.“


Foto: Výbornou sezónu měl loni také Un Nuage d´Osmoz

Přestože Jaromír Kotásek vysílal koně do dostihu ještě v únoru, na rozjetí sezóny se už teď moc těší. „Období zimní dostihové přestávky a karanténa jsou už dlouhé. Těším se nejen na dostihy, ale i na setkání s ostatními sportovními týmy a klusáckými nadšenci. Doufám, že se sezóna brzy rozjede a odbude se bez nějakých třecích ploch. Je nás pět a půl, a musíme držet při sobě. Záleží na všech, i na malých stájích s jedním koněm. Určitě nikdo nechceme, aby tu proti sobě časem běhali jen tři velké stáje. Přeji si proto, aby sezóna byla úspěšná pro co nejvíce stájí a účastníků,“ končí Předsezónní rozhovor Jaromír Kotásek.

Michaela Zemanová
Fotografie: archiv tréninkového střediska Ratíškovice, Veronika Poršová, Martina Hubníková (její bohatou fotogalerii si můžete prohlédnout na www.klusaci.rajce.idnes.cz) a Foto Rysavy





Tento článek si můžete přečíst na webu MISHANO.COM
http://www.mishano.com

Tento článek najdete na adrese:
http://www.mishano.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1349