Počet hříbat narozených v Česku dosáhl dvou desítek (2. část)
Publikováno: Pátek, 15.07. 2022 - 16:00:00
Téma: CHOV


Před týdnem jsme vás blíže informovali o dalších klusáckých hříbatech, která se během jara a počátkem léta narodila u tuzemských chovatelů. A nyní nám zbývá představit poslední třetinu juniorů. Bohužel ke všem hříbatům nemáme fotky, ale nic nebrání tomu, abychom udělali časem pokračování článku, které bude obsahovat fotografie hříbat, která jsme dosud nepublikovali, anebo aktuální fotky již publikovaných hříbat. Za pěkné fotografie zveřejněné v článku děkujeme Aleně Tvrzové a Miroslavě Tušinovské.

Vedle Jiřího Svobody disponuje největším počtem juniorů Jindřich Klaubenschalk, v jehož společném chovu s manželkou Alenou se v květnu v rozmezí 15 dnů narodila tři hříbata - a to hřebečci po plemeníkovi Kaizer Jamacanovi (Rotation) působícím v chovu Horse AGRO. Mgr. Jiří Svoboda koupil Kaizer Jamacana jako ročka na aukci ve Švédsku a jeho dostihová kariéra čítá 12 vítězství včetně triumfu v Českém klusáckém derby v sezóně 2011, vítězství v dostihu Zlatého okruhu a také v Budapešti. Kaizer Jamacan má letos první čtyřletý ročník. Jeho nejúspěšnějšími potomky jsou dva čtyřletci aktuálně běhající v Rakousku. Miracle JDS byl do Rakouska prodán na podzim jako dvouletý. Na tamních drahách zatím zaznamenal tři vítězství, má rekord 1:17,7 a zisk 8.000 euro. Ještě lépe si aktuálně počíná syn derby-vítězky Top Palemy Tusk, který při svém druhém vítězství zaběhl osobní rekord 1:15,8 a zúčastnil se pod vedením Martina Redla také letošního Rakouského derby, kde se rozhodně neztratil. Byl klasifikován v cíli na šestém místě a dokázal zaběhnout na trati 2600 metrů kvalitní kilometrové tempo 1:18,2.


Foto (Alena Tvrrzová): Jako prvního letos přivítali v Lánech syna výborné klisny VästerboInterstate, která ve Švédsku dokázala vyklusat tempo 1:13,7. Jejím druhým potomkem je dvouletý Västerbo Henry (El Mago Pellini), který je v tréninku Roberta Bergha

Vraťme se ale k juniorům narozených v Lánech. Nejstarším z nich je třetí syn mj. dvojnásobné vítězky Ceny Greyhounda (SD) VästerboInterstate (Quevert), o pět dní později přišel na svět první potomek klisny s rekordem 1:14,0 (z jejího posledního startu) Nordic Illusion (Kadabra) a vše završil 21. května narozený polobratr ve dvou letech výborného (mj. vítěze Velké ceny dvouletých a Ceny Labirinta) Crazy Aleta (Wine And Blues).


Foto (Alena Tvrzová): Jen o pět dní je mladší další potomek úspěšné dostihové klisny Nordic Illusion
Foto (www.StribrnaFoto.cz): Crazy Madonna se svým druhým synem, polobratrem výborného Crazy Aleta

Ze Středočeského kraje se přeneseme na Šumavu. Dvě klisničky plemene Trotteur Francais narozené v chovu JUDr. Milana Šímy představují poslední ročník potomstva hřebce Hello Jo, jehož nejstarší tuzemští potomci jsou čtyřletí. Předposlední dubnový den se poprvé stala matkou bývalá svěřenkyně Mykoly Volfa Heloise d´Avignere (Universe de Pan), jejíž dcera už má schváleno od francouzské autority jméno Madlenka Misi. Naproti tomu o téměř tři týdny mladší Mia Misi už má tři starší sourozence. Z nich má zatím dostihovou kariéru jen naše Ibi Lou, která se bude vracet po úraze na dráhu. Mia Misi je tak celkově letošním pátým hříbětem Trotteur Francais narozeným u českých chovatelů.


Foto (Miroslava Tušinovská): První potomek klisny Heloise d´Avignere, která kvůli zranění odešla do chovu jako čtyřletá

Dvěma hříbaty se také může pochlubit další úspěšný chovatel Ivan Coufal. Vítězka devíti dostihů s rekordem 1:15,7 Gesy (V. G. Starsboy) porodila 10. dubna po úspěšném Wine And Bluesovi (Echo) klisničku Grofku. A před koncem května se v Květné narodil bratr třetího z klusáckého derby v sezoně 2020 Lorda, hnědáček který zatím nemá jméno. Prvního potomka přivedla na svět Sabbathova dcera Pralinka v chovu Ing. Tomáše Klvani. Hřebeček pojmenovaný Pankrác je synem kvalitního Tosca Victory (Up di Poggio), mj. druhého v Rakouském derby, který se poté dostal na francouzské a švédské dráhy. Právě pod vedením Švéda Lugauera v Jägesro v roce 2016 dokázal zvítězit ve výtečném kilometrovém čase 1:11,2.


Foto (Miroslava Tušinovská): Bogdanka se svým čtvrtým potomkem, Miou Misi. Otcem všech jejích potomků je dnes už bývalý plemeník Hello JoTento článek si můžete přečíst na webu MISHANO.COM
http://www.mishano.com

Tento článek najdete na adrese:
http://www.mishano.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1409