Stuten Derby 2022: naprosto zasloužené vítězství bělky Riet Hazelaar
Publikováno: Neděle, 21.08. 2022 - 12:00:00
Téma: ZPRAVODAJSTVÍ


Magnetem druhého dne berlínského derby-mítinku bezesporu bylo tradiční "Klisní derby", Marion Jauß Deutsches Stuten-Derby 2022 (Finale) na trati 1900 metrů o 128.409 euro. Velké satisfakce se dočkala nevelká klisna RIET HAZELAAR, která loni měla těžkou úlohu obstát v souboji s nejlepšími hřebci a valachy v Deutsches Traber Derby, které se zhostila výborným třetím místem. Včera se už mezi nejlepšími čtyřletými klisnami tato hnědá bělka, svěřenkyně holandského trenéra Diona Tesselaara, dokázala naplno prosadit.

Dostihu se zúčastnilo 11 klisen a jezdec "Rietky", Robin Bakker, bezprostředně po startu nikam nepospíchal, zahájili společně dostih na čtvrté příčce. V prvním oblouku klisna ale už druhou stopou stahovala náskok klisen na čele a ještě před prvním obloukem převzala vedoucí pozici, a vydržela na ní až do samotného cílového mezníku. Riet Hazelaar (SJ's Caviar) okolo něho proběhla v kilometrovém tempu 1:13,9 o dvě délky před druhou favoritkou, domácí nadějí Sunset Boulevard (Maharajah) a další "Holanďankou" Rose Hill (Ready Cash).

Foto (Foto Rennbahn Berlin): Úspěšný tým ve Stuten Derby 2022 - jezdec Bakker, trenér Tesselaar a majitelka stáje Carpe Diem Stables

Po dostihu byl velice spokojený trenér Tesselaar, že angažoval do Rietčiny sulky Robina Bakkera: „Bylo to správné rozhodnutí svěřit Riet Robinovi. Má pevné nervy a je obdařen suverénním přehledem v dostihu.“ Dion Tesselaar vyhrál Stuten derby jako trenér podruhé (předtím v roce 2016 s Gildou Newport) a jezdec Bakker v něm triumfoval potřetí (rovněž s Anky Kievitshof v roce 2010 a také s Avalon Mists v roce 2018).

Riet Hazelaar je sice v holandském tréninku Diona Tesselaara, ale větší část své kariéry strávila v Berlíně. 26. června si tu zaběhla hodnotný osobní rekord 1:12,8 při poměřování se s nejlepšími čtyřletými hřebci v Adbell-Toddington-Rennen 2022, kde doběhla čtvrtá za Days of Thunder, Donem Trixtonem a Jimmy Ferro B. Za tento dostih ale dostal Dion Tesselaar pro nevhodné chování zákaz startu od 5.7. do 25.7., a do sulky bělky se tak dostal Robin Bakker, který s ní poslední tři dostihy vyhrál ( majitel a trenér ho ponechali v sulce, i když už Dionovi Tesselaarovi vypršel trest).

(Foto Rennbahn Berlin): Skvělá Riet Hazelaar

V Berlíně jsou stále vysoké dotace dostihů a tak není divu, že zahraniční majitelé a trenéři rádi kupují na aukci německé koně a jezdí sem s nimi na dostihy. Za pátek a sobotu se v Berlíně odběhlo 28 dostihů, ze kterých sice domácí trenéři vyhráli 19 zkoušek, ale 6 vítězství putovalo do Holandska, jeden do Rakouska a jeden do Česka. Situaci ale více osvětluje skutečnost, že ze 7 dostihů s dotací od 10 tisíc euro a výše, vyhráli Holanďané čtyři včetně Klisního derby.

Tento článek si můžete přečíst na webu MISHANO.COM
http://www.mishano.com

Tento článek najdete na adrese:
http://www.mishano.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1412