Dostihy 22.4.: Pamino je stále kanón, hattrick německých koní
Publikováno: Nedle, 23.04. 2023 - 21:00:00
Téma: ZPRAVODAJSTVÍ

V rámci druhého dostihového dne letošní klusácké sezóny se rozeběhl seriál dostihů pro absolutní tuzemskou elitu Velkou cenou televize Praha TV alias Cenou Flinta (SD) na trati 1670 metrů. Dostih díky svému obsazení sliboval být jedním z vrcholů jarní části sezóny a rozhodně očekávání nezklamal. Skvělý comeback v něm po roce předvedl jeden z nejlepších klusáků posledních let, Pamino. Pod taktovkou svého trenéra Zdeňka Vávry se dokázal vrátit na dráhu vítězně! Druhý mítink přinesl hned několik double, kromě Zdeňka Vávry a Stáje Viktoria byl v tomto směru úspěšný německý jezdec a trenér Andreas Geineder, kterému se totéž povedlo I před dvěma týdny.

Foto: Na start Ceny Flinta se po škrtnutí Fly Spirita postavilo sedm koní. V pozici favorita byl Elixir de Charnie, toho ale bohužel postihla cvalová chyba hned na startu a był Dostihovou komisí diskvalifikován. Vedení se chopila Geinederova Escada, jejíž výborné časy dosažené na specifické dráze ve Straubingu napovídaly, že bude naší elitě vážnou konkurentkou. Na výborně jdoucí německou klisnu v cílové rovině zaútočil Pamino (poslední kilometr klusal v tempu 1:14,2), který dokumentoval, že je stále skvělým koněm a nakonec zvítězil o vice než délku v dosavadním nejrychlejším kilometrovém časem sezóny 1:14,9. Vzrušující podívaná se naskytla divákům take na souboj tří koní o třetí místo. To nakonec o 11 délek za Escadou získala ze druhé řady startující Masada, o hlavu před tréninkovým kolegou Percevalem a pěkný výkon podal též další derby-vítěz v poli Inaccessible Grou. Pamino tak vybojoval pro stáj Viktoria již 24. vítězství ze 31 startů

Foto: V sobotu take pokračoval celosezónní seriál pro francouzské klusáky Prix Noire Perle Misi, určenou méně zkušeným a mladým koním. Pro problémy s dopravou na dostihy nestartoval vedle již zmíněného Fly Spirita i Joker J'Eso, který byl po vítězství 8. dubna řazený k favoritům dostihu. Zkouška se tak stala jednoznačnou záležitostí německých koní, kteří už od startu utíkali domácím klusákům. Pro první vítězství v kariéře si do Prahy přijel podruhé startující čtyřletý Jivago du Gers stáje Christ Markus vedený Andreasem Geinederem. Tmavý hnědák o délku porazil o rok staršího Ivoire de Larre, který v lednu obsadil druhé místo ve Straubingu. Z našich koní dostih platně dokončila jen Josseline J'Eso, která i při svém druhém startu získala třetí místo.

Foto: Pěknou podívanu přinesl v cílové rovině úvodní Handicap Horse Sports s.r.o. , kdy více koní najednou usilovalo o vítězství a nakonec rozdíl mezi vítězem a osmým koněm v cíli byl do 10 délek. Nejúčinnější finiš nalezl pod vedením svého trenéra Josefa Dobruského ml. Vinius Cub , který odkázal o dvě délky za sebe znovu dobře klusajícího Igora Beuckenswyka. Po dvou týdnech znovu druhý zástupce učilištní stáje se v cíli o hlavu zachránil před rovněž silně finišujícím Voxem Ultra. Vinius Cub dosáhl svého druhého triumfu v kariéře a zdá se, že se od minulé sezóny dokázal zlepšit, Tentokrát se stal jediným vítězem českého chovu v pražském dostihovém odpoledni (byť další dva vítězové se narodili rovněž na českém území)

V Handicapu EquiTV byl největším outsiderem (20:1) před dvěma týdny cválající Grandfather dAm, ale jeho trenérka Monika Kalčíková ho odjela výborně a dokázala tak zaskočit favority. Už kolo před cílem převzala vedení a přestože se Just Call a favorizovaný Mer Tur (zacválal pár metrů před cílem) snažili v cílové rovině zástupce stáje FVE-Relay-JK Levín dostihnout, jeho dvoudélkové vítězství už nešlo překazit. Úspěch trénínkového střediska Levín ještě stvrdil třetím místem Jack Murtie.

Foto: Bohužel jen ve třech koních se odehrála Cena www.jezdci.cz . Zajímavou dvojici vyslala na start stáj Viktoria. Ideal Majyc zaběhl před dvěma týdny velmi dobře v dostihu Trotteur Francais, ale jeho vrstevníka Intrepide Atout čekal návrat na tuzemské dráhy po téměř dvou letech (v létě 2021 byl poslaný do francouzkého tréninku). Dvě třetiny dostihu se drželo trojhlavé pole pohromadě, ale půl kola před cílem Intrepideho opustily síly a nakonec s velkým mankem doběhl do cíle. Pomalejší druhé kolo způsobilo, že o tři čtvrtě délky dominující Ideal Majyc zaběhl průměrné kilometrové tempo 1:19,7 na střední trati. V cíli druhý německý host Gamin de Bertrange má z loňska rekord 1:14,7, letos ale byl čtyřikrát diskvalifikovaný pro cválání a musel dělat před tímto startem znovu kvalifikaci

Foto: Na vítěznou vlnu se vrátili němečtí koně a jezdci hned v následujícím dostihu, Ceně Pražského magazínu , kde slavil první letošní vítězství u nás Robert Pletschacher. Höwings Butterfly dokázala před šesti týdny zvítězit v Mnichově, minule v Praze se jí nedařilo, ale tentokrát jí stačilo vyvinout kilometrové tempo 1:20,4. Velký progres předvedla Janinka Misi, která za asistence Jindřicha Klaubenschalka ukázala pěkný finiš a nakonec skončila o délku druhá před tochovickými zástupci Calipsem a nejmladším koněm v poli Time Breakem OV, druhým potomkem stříbrné z derby Tamtam Ok

Foto: Jméno Tamtam OK jsem nezmínila náhodou, sehrálo totiž důležitou roli hned v následujícím dostihu, Ceně Českého klusáckého spolku . V něm totiž usedl Mykola Volf po dvou týdnech do dostihové sulky dcery Charly du Noyer a Tamtam Ok True Love OV a byla to oproti dostihu na 2180 metrů velká změna. Hnědka na krátké trati působila mnohem lepším dojmem a v cílové rovině před sebe nepustila ani favorizovaného Jumba, který v cílové rovině nešel úplně čistým chodem. Mykola Volf tak získal jako jezdec první letošní vítězství (jako trenér už druhé), přičemž dcera Tamtam Ok naznačila, že pokud takhle bude pokračovat dále, tak ambice pro derby nejsou vyloučeny

Foto: Němec Andreas Geineder je zatím na počet vítězství nejúspěšnějším jezdcem a trenérem naší nové sezony. V závěrečném bodu mítinku, Ceně Chuchle Arena Praha, totiž triumfoval s přehledem v sulce Malcoma Venus stáje Gemini, který se tak stal prvním dvojnásobným čtyřnohým vítězem v této sezoně. Favorizovaného Stormy Wood Malcom Venus porazíl o více než dvě délky. Třetí místo obsadila Kajsa Misi, přičemž další tři účastníci dostihu bohužel takzvaně nebyli na distanci, když vítěz probíhal cílem.

Fotografie: Viktor Král, pokud máte zájem o fotografie, kontaktujte ho v soukromé zprávě na Facebooku, anebo prostřednictvím emailu: horseman0@seznam.cz